mkksz-logoAz Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezete szeptember 2-ára, 3-ára ás 4-re önkormányzati sztrájkot hirdet – olvasható a szakszervezet közleményében. A szakszervezet szerint a kormányzat döntései lehetetlen helyzetbe hozták az önkormányzatok gazdálkodását.

Az MKKSZ Facebook-bejegyzése felveti, az önkormányzatok költségvetését súlyosan érintő kormányzati elvonások miatt elbocsátások lehetségesek. A munkaerőhiány miatt az önkormányzatok számára már most is komoly terhet jelent az ügyfelek, a lakosság kiszolgálása. Az MKKSZ ugyanakkor felhívja a lakosság figyelmét arra, hogy a sürgős ügyeket intézzék el a sztrájk előtt, vagy halasszák a sztrájk utáni napokra.

Ezeken a napokon gyakorlatilag nem tudnak majd ügyeket intézni azokban a hivatalokban, ahol megindítják a sztrájkot – erősítette meg a Blikknek adott interjújában Boros Péterné, az MKKSZ elnöke. Az önkormányzatok sok önként vállalt és kötelező feladatot látnak el, a sztrájk idején kizárólag a halaszthatatlan ügyeket fogják tudni elintézni az emberek.

„Ha elbocsátások lennének – folytatta –, az az önkormányzati szolgáltatások minőségét is rontaná. A sztrájkkal nem az állampolgároknak akarunk kellemetlenséget okozni, éppen azért szeretnénk nyomást gyakorolni a kormányra, mert veszélyben van az emberek ügyeinek intézése. Sztrájktárgyalást akarunk kikényszeríteni a kormánynál, erről szól a történet, jelenleg pedig rendelkezünk a helyi önkormányzati köztisztviselők többségének felhatalmazásával.”

A Népszava kérdésére a szakszervezet elnöke azt hangsúlyozta, hogy a 32 ezer önkormányzati dolgozó sorsáról hosszú ideje nem hajlandó tárgyalni a kormány. Boros Péterné emlékeztetett rá, hogy június végén rögzített sztrájkköveteléseik nagy része régi kérés, ezek egészültek ki az adóelvonások miatt jelentkező gazdasági gondok enyhítésének igényével. Megerősítette: céljuk, hogy el lehessen kerülni az elbocsátásokat, és meg lehessen őrizni a lakosság kiszolgálásának eddigi színvonalát minden településen.

Mivel a 2008 óta változatlan, 38.650 forintos illetményalap növelésére nem hajlandó a kormány, most az egyes kereseti sávok szorzószámainak emelését fogalmazta meg követelésként a szakszervezet. Elvárják a járvány elleni védekezési költségek megtérítését az önkormányzatoknak, a gépjárműadó visszaadását, az idegenforgalmi adó beszedésének engedélyezését, a szolidaritási adó visszaállítását az idei mértékre és a különleges gazdasági övezetekre vonatkozó döntés visszavonását is.

Azt is követelik, hogy a hivatalokban külön megállapodás nélkül is automatikusan vonják le a dolgozók béréből a szakszervezeti tagdíjat, elvárják a Nemzeti Munkaügyi Kerekasztal létrehozását és azt is, hogy az éves nyugdíjemeléseknél álljon vissza a béremeléseket is követő vegyes indexálás, és a közszféra nyugdíjasai is dolgozhassanak a nyugdíjuk mellett.

A sztrájk részleteiről augusztus 26-án tartanak sajtótájékoztatót.

Hirdetés