kuka0Az idei első félévet 255 milliós veszteséggel zárta a Szomhull Kft. - derül ki az önkormányzati tulajdonú cég beszámolójából.

A Szomhull a város hulladékgazdálkodási cége, a rezsicsökkentés miatt kellett létrehozni, a törvény szerint csak nonprofit cég végezhet közszolgáltatást. Papíron a Szomhull a hulladékgazdálkodó, de a valós munkát alvállalkozóként a SZOVA végzi. De éppen ezért a hulladékszállítás központosítása, az állami hulladékkezelő, az NHKV késedelmes és alacsony fizetése miatt a hiány náluk jelentkezik. Jelen esetben a Szomhull villámhárítóként működik, és felfogja a SZOVA és az önkormányzat felé irányuló csapásokat.

De a Szomhull csak egy ideig tudja elviselni az állandó hiányt, és azt, hogy az NHKV nem fizet időben, és ha mégis, akkor kevesebbet, mint amennyiből rentábilis lehetne a cég.

A beszámolóból látszik, hogy a cég helyzete abszolút bizonytalan, nem csak gazdaságilag, hanem jogilag is. Ugyanis tavaly elveszítették a közszolgáltató jogosultságot, de ennek ellenére mégiscsak ellátja a feladatokat, alvállalkozóként bevonva a SZOVA-t.

A SZOVA tartja életben a céget

Azt is leírják, hogy fizetőképességüket csak a SZOVA szállítói finanszírozásának köszönhetően tudják fenntartani. Külső tartozásaikat így rendezni tudják, de a SZOVA felé jelentős összegű, már lejárt tartozásuk halmozódott fel.

Az idén márciusban az NHKV átutalt 330 millió forintot a cégnek, így a 2017-es adósságokat és veszteséget ki tudták fizetni. Azonban idén eddig csupán 87 milliót (+áfa) utalt az állami hulladékkezelő, miközben a SZOVA felé 230 millió kellett volna kifizetniük. A cég kiszámolta, ha ez így folytatódik, az év végére 500 millió forintot meghaladó veszteséggel kell számolniuk.

A cikk itt folytatódik