kincstA Magyar Államkincstár (Kincstár) az önkormányzatok vonatkozásában az államháztartás ellenőrzési rendszerének második védelmi vonalához tartozó szereplője. Az önkormányzati alrendszer szervezetei által készített költségvetési beszámolók megbízhatóságának ellenőrzését 2015 óta végzi a Kincstár, amelynek célja, hogy az önkormányzati alrendszer konszolidált beszámolójának megbízhatóságáról véleményt lehessen mondani.

Az államháztartásról szóló törvény az államháztartás ellenőrzési rendszereként háromelemű védelmi vonalat határoz meg: elsőként a belső kontrollrendszert, azon belül kiemelten a független belső ellenőrzést, másodikként a kormányzati és önkormányzati irányító szervi és felügyeleti ellenőrzést, harmadikként a független külső ellenőrzést.

Az államháztartás önkormányzati alrendszerébe tartozó helyi és nemzetiségi önkormányzatok, társulások, térségi fejlesztési tanácsok és intézményeik száma, valamint az általuk teljesített konszolidált költségvetési kiadások nagyságrendje különösen indokolja, hogy a közpénzfelhasználás az önkormányzati alrendszerben is szabályszerűen történjen. A szervezetek száma mintegy 12 ezres, a kiadások nagyságrendje pedig 2-2,5 ezer milliárd forint között alakul éves szinten.

A cikk itt folytatódik