fogorvos2A járványveszély egyik mellékhatása, hogy az egészségügy a vírustól megbetegedettekre fókuszál, és csak a halaszthatatlan beavatkozásokat, vizsgálatokat végzi el. No de a fogorvosi ellátás területén is? Bizony. A magánellátás is megszűnt mára, ahogy a normál tb-támogatott fogászat is. A Válasz Online Nagy Ákost, a Magyar Orvosi Kamara alelnökét, keszthelyi fogorvost kérdezte, milyen eseteket látnak még el ezekben a vírusveszélyes időkben.

– A tb-fogorvosi alapellátás megszűnése elsősorban a szegényeket érinti? A középosztály tapasztalataink szerint magánfogorvoshoz jár.

– Lehetséges, hogy a fővárosban és a nagyobb városokban így van, de én azt tapasztalom, hogy vidéken kisebb súlya van a magánellátásnak. Falun van a tb-fogorvos meg a tb-fogorvos, a kettő közül lehet választani. Sokan döntenek azért is a tb-finanszírozott ellátás mellett, mert Magyarországon rendkívül bőkezű a fogorvosi biztosítási csomag: 18 és 62 év közötti életkorban csak a fogpótlásért kell fizetni orvosi és fogtechnikai díjat, a fogmegtartó kezelések a töméstől a gyökérkezelésig ingyenesek. A gyerekek fogszabályozása is, csupán magáért az eszköz elkészítéséért járó technikai részt kell a szülőknek állniuk. A 62 év felettieknél pedig a fogpótlásért is csak a technikai díjat kell megtéríteni. Például a porcelánkoronára is ez vonatkozik, az időseknek 12-15 ezer forintba kerül egy elkészíttetése. Sokan tudják ezt, a számok is ezt igazolják, tavaly 5 millió 250 ezer beteget láttak el a magyar alapellátó tb-támogatott fogászatok. Vagyis az intézkedés az ország felét érinti.

A cikk itt folytatódik

Hirdetés