foldadoMűszaki és gazdasági szempontból is megvalósítható az Európai Unió számára, hogy 55 százalékkal csökkentse az üvegházhatású gázok kibocsátását 2030-ig az 1990-es szinthez képest - ez a fő következtetése a tekintélyes német Agora Energiewende és az Öko-Institut friss tanulmányának. A cél eléréséhez a tagállamoknak további jelentős erőfeszítéseket kell tenniük, különösen azoknak, amelyek az átlagnál kisebb célszámokat jelöltek ki saját maguk számára. Ilyen Magyarország is, ahol a tanulmány szerint a jelenlegi kormányzati tervek szerint nemhogy nem csökken, de egyenesen még emelkedik is az egy főre jutó szén-dioxid-kibocsátás a következő évtizedben.

A jelenlegi EU-s célkitűzés a közösség karbonemissziójának legalább 40 százalékos visszafogásáról szól, ám az Európai Bizottság a nagyjából összes tagállama által támogatott 2050-es klímasemlegesség, illetve a 2015-ös Párizsi Klímaegyezményben foglaltak eléréséhez emelni kívánja a 2030-as célszámot. A Bizottság által márciusban bemutatott klímatörvény nyomán várhatóan szeptemberben előterjesztendő új, átfogó terv 50-55 százalékos kibocsátáscsökkentést irányozna elő a közösség számára, de e kérdésben már egyáltalán nem egységes a tagok álláspontja. A nyugati és északi államok az ambiciózus célszám mellett foglaltak állást, a keleti tagországok azonban addig nem támogatják azt, amíg nem ismerik meg a várható költségeket és hasznot bemutató értékelést. Ezekben az országokban intenzív politikai vita várható a kérdésről, miután kormányaik szerint a koronavírus-járvány okozta gazdasági visszaesés a klímacélok elérését is nehezíti.

Noha az EU jelenlegi klímapolitikai rendszere összességében jó alapot jelent hozzá, a magasabb cél elérése azonban kizárólag a jelenleginél ambiciózus politikák és erőteljesebb intézkedések támogatásával érhető el - figyelmeztetnek a szerzők. Az ambiciózusabb klímacél elérése újabb nemzeti és uniós intézkedéseket egyaránt szükségessé tesz. A jelentés szerint a globális klímasemlegesség eléréshez kulcsfontosságú, hogy az EU-országok külön-külön is minél gyorsabban belevágjanak gazdaságaik átalakításába. A korán meghozott intézkedésektől a későbbi években kedvező kumulatív hatás várható, amellyel jelentős részben elkerülhető, hogy később sokkal drasztikusabb lépéseket kelljen tenni.

A cikk itt folytatódik »

 

Hirdetés