borosne2Március 14-én több fővárosi kerületben, egy megyei jogú városban és számos településen sztrájkba lépnek a közszolgák. A szociális ágazat is sztrájkba lépett volna, azonban sikerült valamiféle megegyezéssel elkerülni ezt. A szakszervezet minden ágazatra vonatkozóan más-más követelésekkel lépett fel. A konkrét települések neve titok.

Március 14-én egész napos sztrájkot hirdetett a Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezete (MKKSZ). Az MKKSZ háromszor 12 pontos követeléssorral állt elő.

Végül az utolsó pillanatban, szerdán is zajló tárgyalások a szociális ágazat tekintetében eredményt hoztak: a kormány megígérte, hogy április 30-ig megteremti a jogalapot, hogy megköttessen a kollektív szerződés a szociális ágazatban, illetve javaslatot nyújt be, hogy kidolgozzák a szociális ágazatban dolgozók bérfelzárkóztatási programját. Április 30-ig tehát a kormánynak be kell nyújtani a javaslatait.

„Kaptak egy esélyt” – utal a kormányra Boros Péterné, az MKKSZ elnöke a hvg.hu-nak. Cserébe a szociális ágazat sztrájkja elmarad.

Meg lesz viszont tartva a köztisztviselők és kormánytisztivelők sztrájkja. Ebben 7200 ember vesz részt, valamint csatlakozik hozzájuk még 3000 pedagógus is, akik kétórás szolidaritási sztrájkot tartanak.

A sztrájk azt jelenti, hogy a tényleg halaszthatatlan ügyek kivételével három fővárosi kerületben, egy megyei jogú városban, illetve több községben nem lehet majd ügyeket intézni. Ez kényelmetlenséget jelent majd a polgároknak, de az ő érdekük is, hogy a köztisztviselők, kormánytisztviselők megmaradjanak, ne menjenek át máshova dolgozni, mert akkor tényleg nem lesz senki, akinél ügyeket lehet majd intézni, mondja Borosné.

Hogy pontosan hol lesz sztrájk, az titok, a szakszervezet ezeket az adatokat nem adja ki – ez majd ott derül ki, a helyszínen.

Ezek a követelések:

• Legyen minden közszolgálati bérrendszer kiindulópontja a mindenkori minimálbér, a szakképzettséget igénylő munkakörökben a szakmunkás bérminimum legyen az induló bértétel, és létesüljön egy új minimáltarifa a felsőfokú végzettséget igénylő munkakörökre is.
  • A kormányzati igazgatásban dolgozók emellett az alapszabadság visszaállítását, a sávos illetményrendszer megszüntetését, egységes juttatási rendszert, rugalmas munkaidőt, július 1-je ismételt munkaszüneti nappá nyilvánítását követelik.
  • Az önkormányzati dolgozók a fizetési fokozatokhoz tartozó szorzószámok emelését, a polgármesteri hivatalban dolgozók számára külön szabályokat követelnek.
  • A szociális ágazatban dolgozók 12 követelést fogalmaztak meg, a többi között a pótlékok helyett kiszámítható béremelést és tisztességes béreket, a szociális ágazatra fordított költségvetés emelését, rugalmasabb nyugdíjba vonulási rendszert szeretnének.
  • Mindhárom ágazat közös követelése a túlóratörvény visszavonása, az, hogy a nyugdíjasok a nyugdíjuk megtartása mellett dolgozhassanak a közszférában, továbbá a Nemzeti Munkaügyi Kerekasztal létrehozása.