balcs1A polgármestereken nagy a nyomás az engedélyekért, különösen, hogy sokan a karantén idején fedezték fel maguknak a Balatont. Elmentünk Paloznakra és Szigligetre, megnéztük, hogyan zajlik az „ellenállás". A HVG összeállítása.

Ha tíz évvel ezelőtt itt ültünk volna, minden járókelőnek megmondom a nevét. Most nem tudom, mert kisbuszokkal hozzák-viszik a melósokat – mondja szomorúan Czeglédy Ákos, Paloznak polgármestere a falu egyik kocsmájának teraszán. A nyaralóból előbb paloznaki lakossá, majd polgármesterré lett magyar-történelem szakos tanár azzal hívta fel magára és a falura a figyelmet, hogy megálljt parancsolt az újabb építkezéseknek. „Az utóbbi három-négy évben nagyon megnőtt az érdeklődés a Balaton és Paloznak iránt, kicsit már átestünk a ló túloldalára” – jegyzi meg, hozzátéve, hogy míg korábban a faluban évente mindössze öt-hat ház épült, addig csak most negyven helyen építkeznek, noha az ingatlanárak az elmúlt egy-másfél évben húsz-huszonöt százalékkal mentek feljebb. Paloznaknak ötszázhetven állandó lakosa van, „nyáron háromezren is lakunk itt”. Egy, az országos átlagnál is jobban elöregedő faluról van szó, ahol viszont a diplomások aránya „bőven az országos átlag felett van”.

A cikk itt folytatódik »