virusmoÓbuda polgármestere szerint hiába tesznek fel kérdéseket az önkormányzati feladatokkal, például a gyermekétkeztetéssel kapcsolatban, nem kapnak választ a kormányzattól. A Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének elnöke viszont úgy látja: semmilyen plusz terhet nem ró az önkormányzatokra a vírus kezelése.

Tegnap még 100-120 gyereket vittek oviba, bölcsibe a III. kerületben. Néptelen a közeli iskola focipályája is. Az iskolai ügyeletről nem kapott hivatalos adatot az önkormányzat. Pedig a gyermekétkeztetés kerületi feladat.

Óbuda-Békásmegyer polgármestere szerint nem világos, mit vár el tőlük pontosan az állam.

„Nem tudunk mást tenni, mint hogy a jelen jogszabályok alapján értelmezni ezt a lehetőséget, vagyis azt, hogy mindenkinek, aki megjelenik az intézményeinkben, illetve akik a szociális ellátórendszer alapján azonosított támogatandó célcsoport, számukra étkezést biztosítani" - mondta Kiss László.

A Somogy megyei Tabon a polgármester nem tart attól, hogy veszélybe kerülnek az iskolai étkeztetés feltételei. Persze csak addig, amíg működik az élelmiszerszállítás. Schmidt Jenő, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége elnökeként egyértelműnek látja az önkormányzati feladatokat. A TÖOSZ elnöke szerint megvannak a falugondnokok, ők végzik ehhez kapcsolódóan a tevékenységüket, ahogyan eddig is végezték. "A kormány hoz intézkedéseket, mi meg betartjuk őket, ránk különösebb plusz feladatot ily módon a kormány nem oszt" - vélekedett.

A Start című műsoban Gödöllő polgármestere, Gémesi György ennek az ellenkezőjére hozott példát. Szerinte korántsem nyilvánvaló, hogy mit kell nyújtaniuk a 70 év fölöttieknek. A miniszterelnök azt kérte tőlük, hogy ne hagyják el lakásukat, az önkormányzatokat pedig arra kötelezte, hogy gondoskodjanak róluk. „Tudok segíteni. De ha azt mondják, hogy hajtsd végre azt, aminek nincs meg a jogszabályi háttere, nincsenek meg a feltételei, hogy kitalálják, hogy reggel még ez van, este az van, ez nekünk is egy nagyon komoly zavart jelent a teljes működés ellátásában és a megelőzésben, ami most a legfontosabb" - nyilatkozta.

Közben újabb korlátozásokról döntöttek a települési önkormányzatok. Vas megyében pl. már csak telefonon és számítógépen intézhetnek ügyeket a megyei hivatalban. Baján pedig információs oldalt indított a város önkormányzata.

(atv.hu)