szunyogirtasAugusztus első hetében több mint négyszáz településen, száznegyvenezerszáznegyvenezer hektáron folytatódik a szúnyoggyérítés – tájékoztatta az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság az MTI-t.

Ezekben a napokban a Duna mentén a Szigetközben, Komárom, Dunaújváros, Szekszárd, Baja és Mohács térségében, valamint a főváros egyes kerületeiben védekeznek földi módszerrel a kifejlett szúnyogok ellen. Békés és Csongrád-Csanád megyében, valamint Sopron térségében szintén földi kezeléseket terveznek a szakemberek, légi gyérítés lesz viszont Borsod-Abaúj-Zemplén és Hajdú-Bihar megyében, továbbá Szolnok térségében. A Tisza-tó melletti településeken a még mindig jelentős „szúnyogártalom” miatt mindkét eljárást alkalmazni fogják.

A szúnyoglárvák elleni védekezéshez biológiai úton előállított készítményeket használnak: közvetlenül a vízbe juttatják a baktérium által termelt speciális fehérjekészítményt, amely az alkalmazott dózisban csak a szúnyoglárvákra hat. A kifejlett szúnyogok elleni kémiai készítmény a mezőgazdaságban is elterjedt, jól ismert piretroid típusú hatóanyagot tartalmaz. A szúnyogok érzékeny rovarok, így az ellenük való védekezéshez szükséges hatóanyagból hektáronként kevesebb, mint egy grammot kell kijuttatni.

A készítmény melegvérűekre, emberre és háziállatokra nem jelent veszélyt, hatására csak az érzékenyebb rovarok pusztulnak el. Elővigyázatosságból az érintett területeken bejelentett méhészeket értesítik a kezelések pontos időpontjáról, az önkormányzatok pedig a lakosságot tájékoztatják. A szúnyogirtás programja a katasztrófavédelem honlapján megtalálható.

Hirdetés