ugyeletAz orvosi ügyeletek állami kézbe adását kezdeményezte Szabolcs-Szatmár-Bereg megye önkormányzata. Egy határozatban kérik a kormányt, hogy a háziorvosok által ellátott ügyeletet vegyék el az önkormányzatoktól. Az orvosok ugyanis vállalkozásban dolgoznak és dönthetnek úgy, hogy éjszaka vagy hétvégén nem ügyelnek.

Októberi ülésén egyhangúlag döntött a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei önkormányzat arról, hogy a megkérik a kormányt, vegyék át az orvosi ügyeletek működtetését. A jelenlegi rendszert a 2000-es évek elején alakították ki, de kiderült, hogy a feladatot az önkormányzatok nem tudják finanszírozni és így biztosítani.

Lipők Sándor, Kemecse polgármestere híradónknak arról beszélt, a rendszer szabályozása és működtetése rendkívül szerteágazó és bonyolult. Véleménye szerint ezen kellene változtatni. A megyei fidesz frakcióvezetőjeként is dolgozó polgármester szerint a megoldás az lehet, ha az állam átveszi az ügyeletek működtetését. A javaslatot egyhangúlag fogadták el.

Veress János, MSZP-s megyei önkormányzati képviselő szerint két kiút lehetséges. Vagy átveszi az állam a rendszert, és finanszírozzák ők annak személyi és tárgyi feltételeit; vagy megemelik az ügyeleti ellátás finanszírozásának állami normatíváját, amely az önkormányzatok számára hozzájárulás nélkül biztosítja a feladat ellátását – fejtette ki híradónknak a képviselő.

A megyei háziorvosok azt mondták, hogy ez a javaslat nekik jó, mert egyértelművé tenné, hogy kinek a dolga az ügyelet ellátása.

A megyei közgyűlés, a döntés értelmében a határozatukban szereplő javaslatot két minisztériumnak is elküldte.

(ATV.hu)