doki0Az egészségügyi szakdolgozók 3511 álláshelye volt üresen 2017-ben a KSH egészségügyi évkönyvének adatai szerint, a legtöbb ápoló a kórházakból hiányzott. A betöltött teljes munkaidős és időszakos szakdolgozói állások száma több mint 95 ezer volt.

Az orvosi pozíciók száma több mint 40,6 ezer volt, ezek közül valamivel több, mint 1600 státuszra nem találtak orvost, az üres helyek száma valamelyest csökkent 2016-hoz képest, amikor 1800 pozícióra maradt betöltetlen. Ugyanakkor az optimális működéshez 42,2 ezer orvosra lenne szükség Magyarországon - írja a KSH alapján a napilap.

A több mint negyvenezer orvosból 22,8 ezren alkalmazottként dolgoztak, 17,7 ezren pedig vállalkozóként gyógyítottak valamelyik fekvő- vagy járóbeteg-ellátást végző intézményben.

Csak a fekvőbeteg-ellátó intézményekben több 2600 szakdolgozói állásra vártak jelentkezőt, a legtöbben a budapesti kórházakból hiányoztak, 1600 állás állt üresen. Magyarországon több mint 50,7 ezer szakápoló, műtős és asszisztens dolgozott a kórházakban, a megfelelő működéshez pedig 53,4 ezer szakdolgozóra lenne szükség - derül ki a KSH adataiból. Országszerte csak a járóbeteg-szakellátásban 320 üres orvosi és valamivel több, mint 300 szakdolgozói álláshely volt.

Szakmacsoportok szerint a belgyógyászatok, a csecsemő- és gyermekgyógyászat, valamint az újszülöttellátás területéről hiányzik a legtöbb orvos. A belgyógyászatban 1661 betöltött orvosi álláshely volt és 145 állt üresen. A belosztályokon több mint 5500 betöltött ápolói állás van, és több mint 330 helyre nem találtak szakembert. A gyerekgyógyászatokon 1068 státuszban dolgozott orvos és 104 álláshely volt üresen a KSH adatai szerint.

Ugyanakkor az 1001 orvos hálapénz nélkül Facebook-csoportosulás tagjai új szerveződésbe kezdtek, mellyel céljuk az egészségügy megújítása, írja a 24.hu. Az orvosok szerint mindezt a Magyar Orvosi Kamara megreformálásával kellene kezdeni.

Az újonnan létrehozott, Újratervezés nevű Facebook-csoportban azt írják, kormányzati ciklusoktól függetlenül hiányzik az a figyelem és megbecsülés, ami biztosíthatná ez eredményes, betegbiz­tonságot garantáló gyógyítást, és azt, hogy az orvosok megfelelő körülmények között kezelhessék betegeiket. Szerintük az egészségügy mindig hátrasorolódik a kormányzatok prioritások listáján.

Az orvostársadalom csak egészségét kockáztató önkizsákmányolással tudja életfeltételeit biztosítani. Mindehhez a magánegészségügy gyors növekedése, és részben emiatt az egészségügyi intézményrendszer szétesése, irányítási és etikai válsága társul.

Azt szeretnék, hogy az orvosi kamara az orvosokért dolgozzon, és legyen használható a honlapja. Továbbá hogy a doktorok normális, biztonságos körülmények között tudják végezni munkájukat, azaz saját maguk számára korrekt munkaadói körülményeket és beosztást, a betegek számára pedig a biztonságos ellátás feltételeinek megteremtését szeretnék elérni.

Hirdetés