Közzétették az önkormányzati adósságátvállalás mértékét |
![]() |
![]() |
2013. január 10. csütörtök, 07:00 |
A kormányportálon közöltek szerint az állam 281 ötezres lélekszámúnál nagyobb település, valamint a főváros és a 23 budapesti kerület adósságának egy részét vállalja át. Az, hogy az adósságkonszolidáció mértéke 40, 50, 60 vagy 70 százalék, az egy főre jutó iparűzési adó alapján dől el. A budapesti kerületek esetében a táblázat adatai szerint a tervezett adósságátvállalás egységesen 40 százalékos. Az útmutató alapján az önkormányzatok szerdáig kaptak igazolást pénzintézetüktől az átvállalt adósságállományról, ezután tájékoztatniuk kell az államkincstárat, amely január 18-áig ellenőrzi az adatokat. Az adósságátvállalás mértékéről a nemzetgazdasági miniszter és a belügyminiszter legkésőbb február végéig egyezik meg az önkormányzatokkal. A gazdasági miniszter június 28-áig köt újabb megállapodást az államadósság-kezelő központon keresztül a helyhatóságokkal és hitelezőikkel, gondoskodva az adósság átvállalásáról. |
Hozzászólások
dokumentumok - általános információk - tájékoztató és háttéranyagok
Az a baj, hogy nem érdekelné az embert, ha ugyanannyit szánhatna a megmaradó feladataira -ha már elvittek párat - mint eddig. De többet vettek el, az adósság nélküliek is fizetik a többiek sokszor felelőtlen döntéseit, s azért kell most embereket elküldeniük, fejlesztésekről lemondaniuk. Különösen igazságtalan a községekkel amit tesznek. A városok szinte mindegyike adósságot halmozott fel, sokkal többe kerül a részleges kiváltásuk az országnak, sokkal több szolgáltatás áll a rendelkezésükre , s közben nem él ott annyival több ember. A fejenkénti adósságállomány egyértelműen nagyobb. De ugye, hány országos döntéshozó él 5000 alatti településen, ide nem számítva a nagyvárosi agglomerációt vagy a lakóparkokat?
A köztisztviselő létszámok meghatározása is elképesztő, egy másfélszer akkora város, két és félszer akkora számú embert foglalkoztathat , miközben a városi címtől önmagában semmivel sincs több feladata. A már szinte semmivel nem rendelkező védtelen falvak zsebeiből forgatják ki az utolsó filléreket is.
Jutalmuk ezért a költségvetési bevételeik drasztikus csökkentése, az azokkal való ténylegesen önálló gazdálkodás megszüntetése, apparátusaik kényszerű leépítése, többségük - mert ezek elsősorban kistelepülések - polgárainak életminőség-csö kkentése az ügyintézés távolodása révén.
Azt hiszem, nem fogják elfelejteni, ez egy életre szóló lecke.