A maradék pénzügyi önállóságuk felszámolásának tartja a Magyar Önkormányzatok Szövetsége Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter tervét a szabad pénzeszközeik központosítására. Közben Karácsony Gergely főpolgármester Luxemburgba készül, hogy pénzt szerezzen a rákosrendezői fejlesztésre.


Fedezet kell a választások előtti pénzszórásokra, a különféle adókedvezmények ellentételezésére, ezért dobhatta be a kormány azt a javaslatot, hogy az önkormányzatok csak a Magyar Államkincstárban parkoltathatják a napi működésre éppen fel nem használt, eddig bankszámlákon kamatozó pénzeiket – vélekedett a Magyar Önkormányzatok Szövetségének elnöksége keddi, Érdre kihelyezett ülésén. Gémesi György, a szervezet elnöke, Gödöllő polgármestere az ülés utáni sajtótájékoztatón leszögezte: a Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter által bedobott elképzelés ellentétes az Alaptörvénnyel, mert az önkormányzatok saját bevételeit is a kincstárba terelné, márpedig ez „az emberek pénze, és őket illetik meg a kamatok is”.

Jóllehet a Nemzetgazdasági Minisztérium értelmezésében a tervezet nem csorbítaná az önkormányzatok autonómiáját, és nem kerülne nekik semmibe, Csőzik László, Érd ellenzéki polgármestere úgy véli: a kormány „a maradék önállóságuktól is megfosztja az önkormányzatokat”. Nonszensznek tartja, hogy a nap végén utalják át a működésre épp fel nem használt pénzeszközeiket a kincstárba, hogy éjszaka „finanszírozzuk a költségvetést”, majd reggel kérjék vissza, amire aktuálisan szükségük van. Egy efféle rendszer akadályozná a települések napi működtetését, és technikailag is nehezen kivitelezhető. „Az ország bajban van, de ezt nem az önkormányzatok ellehetetlenítésével kell megoldani” – fakadt ki.

A cikk itt folytatódik

Hirdetés