Az ország több településén nehéz helyzet alakult ki a tavaly nyári önkormányzati választás után, ugyanis két, már-már egyenlő tömb alakult ki a testületben.
Rossz esetben a polgármester tömbje került kisebbségbe (ld. Győr), de Budapest agglomerációjában több kisváros járt úgy, hogy a Fidesz vagy szövetségesei szorultak átlagosan egyfős kisebbségbe. Tarnai Richárd, Pest vármegyei főispán azon az állásponton van, hogy minősített szavazásoknál – például az alpolgármester megválasztásakor – az egynél nagyobb szavazatkülönbség legyen szükséges.
A kerepesi képviselő-testület már bele is állt ebbe, elutasították a főispáni javaslatot arról, hogy a minősített többség a 11 fős testületben ne 6, hanem 7 voks legyen. Tarnai javaslata Pécelen is vitákat szült, ide is törvényességi felhívással fordult az ispán, ahogy a kerepesi testülethez is (a péceliek perelnek is). Tarnai érvelése szerint vannak települések, ahol a polgármester egyben képviselői körzetét is megnyerte, így képviselői helye betöltetlen maradt. De ezt mégis betöltöttnek kell venni a törvények alapján, így például a kerepesi testület voltaképp 12 fős. E logika mentén, matematikailag a 6 szavazat valóban nem jelentene többséget.