A közigazgatási és területfejlesztési miniszter a székesfehérvári önkormányzati csúcstalálkozón elmondta: a mintegy 3100 hazai településből 2000-nek csökken a népessége, ezek a települések azon dolgoznak, hogyan tudnának visszacsábítani embereket, illetve letelepíteni fiatalokat.
Az agglomerációhoz tartozás komoly kihívást jelent az adott település közösségének fennmaradása, értékeinek megőrzése szempontjából, ez hívta életre a helyi önazonosság védelméről szóló törvényt - mondta a közigazgatási és területfejlesztési miniszter a székesfehérvári önkormányzati csúcstalálkozón. Navracsics Tibor hozzátette: a Versenyképes Járások Program egyik fő célja az, hogy a város is és a falu is élhető, "elviselhető" legyen.
Mint fogalmazott, a budapesti agglomerációban vannak olyan térségek, ahol komoly népességnövekedés történt az elmúlt tíz évben. A gödöllői járás például 20 ezer, a szigetszentmiklósi 19 ezer, az érdi és a budakeszi járás pedig 13-16 ezer lakossal bővült. A tárcavezető arról is beszélt, hogy a közlekedés folyamatos javulásával az európai minták alapján egy nagyváros agglomerációja 100-110 kilométeres övezetet fed le, tehát Győr, Veszprém, Kecskemét és Eger érintésével húzható majd meg Budapest agglomerációs övezete.
Navracsics Tibor kitért arra is, hogy a koronavírus-járvány is erős hatást gyakorolt a belföldi vándorlásra, 2021-2022-ben megugrott a községekben élők aránya, a Budapesten élők aránya pedig csökkent. Úgy véli, mindez nagy nyomást jelentett a Balaton keleti medencéjére, Siófok, Balatonalmádi, Balatonfüred térségére és a Balaton-felvidék is.