Mintegy 15 évvel ezelőtt adósságválság söpört végig az önkormányzati szektoron, amelyre végül megoldást az adósságkonszolidáció, azaz a helyi adósságelemek központi kormányzat általi átvállalása vagy előtörlesztése jelentette. 2014 után ugyan tiszta lappal indulhatott újra az önkormányzati hitelezés, de a jogszabályi változások erősen megkötötték mind a potenciális hitelfelvevők, mind a finanszírozók kezét.


Ezek közül legfontosabb, hogy néhány kivételtől eltekintve az ügylet létrejöttének feltétele a kormány jóváhagyása. Ez a diszkrecionális jogkör pedig lehetőséget ad az államháztartási szempontok mellett a politikai érdekek figyelembevételére is. Ebben a cikkben az önkormányzati hitelezés elmúlt évtizedének tapasztalatait mutatjuk be, amely jól prognosztizálja, hogy mire számíthatnak az októberben megalakuló új képviselő-testületek.

Adósságválság után állami mentőöv

Egy évtizeddel ezelőtt zárult le a korábban példátlannak számító önkormányzati adósságkonszolidáció, amely során az állam 1.370 milliárd forint értékű önkormányzati adósságot vállalt át, vagy törlesztett elő. A magyarországi helyi önkormányzati rendszer adósságválságának okait több tényező együttesen eredményezte.

A gyökerek az 1990-es években kialakított önkormányzati rendszer körülményeiben keresendők, amely ambivalens működési kereteket határozott meg az önkormányzatok számára. A feladatokat decentralizálta, azonban a források elosztása centralizált módon működött, így 2000 és 2007 között a szektor működési hiányos állapotba, majd 2007 után kiigazítási kényszerpályára került. A hiány ugyanis idegen forrásból, hitelből, illetve kötvénykibocsátásból lett finanszírozva.

Ez az adósságválság pedig találkozott a 2008-as pénzügyi válsággal, amely során a forint jelentősen leértékelődött, míg a svájci frank épp ellenkezőleg, folyamatosan erősödött a fontosabb devizákkal szemben. Mivel az önkormányzatok adósságának 60 százaléka devizában, többségében svájci frankban volt kihelyezve, ez tovább mélyítette a krízist.

Ennek a kritikus helyzetnek a megoldására született meg a Kormány döntése az önkormányzati adósság teljes konszolidálásáról, amely a jogszabályi keretek megváltoztatásával együtt új alapokra helyezte az önkormányzati hitelfelvétel és az önkormányzati hitelezési piac működését.

A cikk nem ér véget, itt folytatódik

Hirdetés