Közel két hete nyújtotta be Semjén Zsolt a települések önazonosságához való jog védelméről szóló törvényt, de azóta sem fogadták el. Wittinghoff Tamást, Budaörs polgármesterét, a Magyar Önkormányzatok Szövetségének elnökségi tagját kérdeztük a témáról, de Navracsics Tiborékat is megszólaltattuk.


Törvénytervezet került a parlament elé május 14-én, ez a „települések önazonosságához való jog” védelmére hivatkozva korlátozhatná az új lakók beköltözését bizonyos önkormányzatok területére. A Semjén Zsolt által benyújtott, de Navracsics Tibor által kidolgozott javaslat elfogadása azóta sem történt meg. Ez meglepő fejlemény egy olyan törvény esetében, amelynek társadalmi hatásai akár messze túlmutathatnak az önkormányzati autonómián. A javaslat lényege, hogy az önkormányzatok lehetőséget kapnának arra, hogy rendeleti úton korlátozzák az újonnan érkezők lakcímbejelentését a településükön. A törvény az önazonosság és a települési kapacitások védelmére hivatkozik, az ellenzők viszont a szabad mozgáshoz való jog durva korlátozását, valamint diszkriminációs kockázatokat látnak benne.

„Ez egy egészen elképesztő dolog” – mondta lapunknak Wittinghoff Tamás, Budaörs polgármestere, a Magyar Önkormányzatok Szövetségének elnökségi tagja a törvényről, amely szerinte alapvető uniós alapjogokat sért. A kiköltözési hullám problémáival egyébként szintén szembesülő polgármester úgy látja, a szabad költözéshez és a vállalkozáshoz való jog olyan sarokkövek, amelyeket nem lehet büntető vagy tiltó eszközökkel korlátozni. Az Európai Unión belül ugyanis szabadon költözhetünk akár Spanyolországba vagy nyithatunk kávézót Bécsben, miközben a törvény alapján egy magyar állampolgár nem költözhetne szabadon egy másik magyar településre.

A cikk nem ért véget, itt olvasható tovább

Hirdetés