A kormány mintha céljául tűzte volna ki az önkormányzati rendszer teljes szétzúzását, hogy a kormányhivatalokon keresztül visszaállítsa az egykori tanácsrendszert, ezért sokan tartottak attól, hogy a települések érdekérvényesítő ereje csökken, illetve a kormánynak sikerül elfoglalnia olyan kulcsterületeket, amelyeken eddig leginkább nem a politikai hovatartozás, hanem a szakértelem és az önkormányzatiság melletti elköteleződés érvényesült.
Az egyik ilyen kulcspozíció a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének vezetése, hiszen ez a szervezet a magyarországi önkormányzatok több mint felét tömöríti, nagyjából 1700 települést, s lényegében valamennyi településtípus föllelhető soraiban a nagyvárosoktól kezdve a legkisebb falvakig bezárólag.
Az elmúlt több mint tíz évben Tab polgármestere, az egyébként fideszes Schmidt Jenő töltötte be a TÖOSZ elnöki posztját, aki – már amennyire ezt a pártállása megengedte – többnyire elment a falig, amikor az önkormányzatok érdekeit kellett védeni, a Jelennek például már négy éve azt mondta, ha az önkormányzatiságot egy százfokozatú skálán kéne szemléltetnie, akkor lényegében már csak 35 fok maradt vissza; azonban ez is villámgyorsan eltűnhet. Nos, az azóta eltelt időszakban ez a 35 fok jóval kevesebbé vált, s talán Schmidt Jenő maga sem bánta, hogy településén, Tabon tavaly új polgármestert választottak, így megbízatása a TÖOSZ élén megszűnt. Jellemző, hogy munkáját egy ellenzékiként számontartott szervezet, a Gémesi György és Karácsony Gergely által vezetett Magyar Önkormányzatok Szövetsége (MÖSZ) is kitüntetéssel ismerte el. Ugyanakkor tartani lehetett attól, hogy távozásával a legnagyobb érdekvédelmi szervezet fölteszi a kezét a kormány előtt, s a MÖSZ magára marad a települések önállóságát és pénzügyi függetlenségét szorgalmazó törekvéseivel.
A TÖOSZ Elvárások és kezdeményezések dokumentum itt