Magyarországon óriási a lemaradás a talajművelésben, nem spórolható meg a korszerű technológiai megoldások alkalmazása – jelentette ki a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem rektora kedden Kiszomboron.
Gyuricza Csaba rektor a Szegedi Gabonakutató Nonprofit Kft. országos kalászos fajtabemutatóján azt mondta, a magyar mezőgazdaságnak az elmúlt időszakban olyan kihívásokkal kellett szembesülnie, melyek korábban nem fordultak elő. Példaként említette a járványhelyzetet, a piaci anomáliákat, a vámháborúkat, az értékláncok átalakulását, felbomlását és a gyorsuló klímaváltozást. Ezért fontosak a fajtabemutatóhoz hasonló szakmai találkozók, melyek a folyamatosan változó körülmények között évről évre lehetőséget adnak az elméleti tudás és a gyakorlati tapasztalatok összekapcsolására – hangsúlyozta a professzor.
A talaj és a növénytermesztés az állattenyésztés és az élelmiszer-feldolgozás alapja. Egészséges talaj híján hiába a kiváló vetőmag, hiába alkalmazunk jó vetőgépeket, korszerű technológiát. Magyarországon óriási a lemaradás a talajművelésben. Az éghajlat különösen az elmúlt években erősödő megváltozásához nem alkalmazkodott a talajhasználat rendszere. Túlságosan ragaszkodunk azokhoz a bevett szokásokhoz, amelyek bár 30-40 éve működhettek, ma már kevéssé alkalmazhatók – mondta a szakember. Ahhoz, hogy jó állapotú legyen a talaj, szerves anyagra, a nedvességre és ennek megőrzéséhez szükséges jó talajállapotra van szükség – emelte ki.
Magyarországon nagyon fontos az öntözés fejlesztése. De még ha két-háromszorosára növeljük is az öntözött terület nagyságát – ami a lehetőségeink maximuma –, akkor is a termőterületek több mint 90 százalékán a szárazgazdálkodás körülményei között kell a kedvező talajállapotot megteremteni, a természetes csapadékkal kell gazdálkodni.
Gyuricza Csaba példaként a mediterráneumot és Észak-Afrikát említette, ahol a magyarországinál is kevesebb csapadék ellenére képesek hatékony mezőgazdaságot fenntartani. Változtatni, alkalmazkodni kell, nem spórolható meg a csúcstechnológia alkalmazása – szögezte le végezetül.