A csütörtöki kormányinfón Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a kormányinfón jelentette be, hogy a kormány megemeli két lépcsőben a falusi önkormányzati dogozók bérét. Előbb 2025. július elsejével, majd 2026. január elsejével számíthatnak fizetésemelésre a tízezer fő alatti települések hivatali dolgozói.


Megemeli a falusi önkormányzati hivatali dolgozók bérét a kormány két ütemben, először 15, majd újabb 15 százalékkal – ezt jelentette be Gulyás Gergely, Miniszterelnökséget vezető miniszter a kormányinfón. A tárcavezető azzal indokolta a döntést, hogy ezeken a településeken, szemben a nagyobb önkormányzatokkal, nincs akkora mozgástér a fizetésemelés kigazdálkodására, ráadásul a legrosszabbul fizetettek is az ott dolgozók. 

Fizetésemelés: a tízezer fő alatti települések hivatali dolgozói örülhetnek

Pedig ezeken a kisebb, pár száz vagy ezer lélekszámú településeken egy hivatali dolgozó nagyon sokféle feladatot lát el.

Ezért a tízezer fő alatti településeken dolgozók fizetését két ütemben emeli a kormány: először 2025. július elsejével 15 százalékkal, majd 2026. január elsejével ismét 15 százalékkal.

A tárcavezető ezenkívül azt is közölte, hogy a nemzetgazdasági miniszter felhatalmazást kapott arra, hogy az állam megvásárolja a kihasználatlanul álló, korábbi takarékszövetkezeti épületeket, hogy azokat a későbbiekben az önkormányzatok tulajdonába adja. Továbbá kiterjesztik a falugondnoki szolgálatot az 1500 fős településekig is, illetve szorgalmazzák a Mohunál, hogy minden kistelepülésre telepítsenek italpalack-visszaváltó automatákat.

A béremelések éve 2025

Idén több területre kiterjedő béremelések zajlanak a magyar gazdaságban , 2025-ben ugyanis a vállalkozói és a közszférában is több millió munkavállaló keresete emelkedik. Minden évben legfontosabb döntés bérpolitikai szempontból a minimálbér és a garantált bérminimum emelése, ami közvetlenül egymillió főt, valójában a bértorlódáson keresztül sokkal többet, 2 millió főt érint. Tavaly ráadásul egy komplex, hároméves megállapodást kötöttek a munkaadók és a szakszervezetek, az alku része, hogy a minimálbér idén kisebb ütemben, 9 százalékkal emelkedett, majd 2026-ban és 2027-ben, amikor a gazdasági helyzet kedvezőbb lesz, 13, illetve 14 százalékkal.

A megállapodás értelmében a minimálbér 2025. január elsejével bruttó 290 800 forintra, a garantált bérminimum pedig 7 százalékkal, bruttó 348 800 forintra emelkedett. Az előbbi nettója 193 400 forint, az utóbbié 232 000 forint.

A minimálbér emelése a bérdinamikát is húzza, idén januárban nagy meglepetésre 10 százalék felett maradt a bérnövekedési ütem, noha alacsonyabb, 8-9 százalékos béremelésekről szóltak a hírek. Mindenesetre a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 668 100, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 459 ezer forint jelenleg. Mindez arra utal, hogy továbbra is erőteljes bérkiáramlás zajlik a magyar gazdaságban. 

Tárgyalt az Orbán-kormány a Magyar Falu programról: számtalan településen van ingatlan, ami állami tulajdonban van de senki nem használja. A korábbi takarékszövetkezeti épületeket a kormány vállalja, hogy miután valamilyen formában a tulajdonjogok megszerezte az önkormányzatoknak adja,. ahogy az állami tulajdonúakat is, amennyiben erre az önkormányzat igényt tart. Lehetővé válik új közösségi terek kialakítása. Eddig 1000 fő alatti településeken volt falugondnok, ezentúl az 1500 főnél nem nagyobb településekre is kiterjesztik a falugondnoki szolgálatot. A falusi önkormányzati hivatali dolgozók bérét emelik két ütemben 15-15 százalékkal, itt a 10 ezer fő alatti településekről van szó. 

Hirdetés