Hatszázmillió forint támogatást kaphat Paks a 2024-ben a Tolna vármegyei önkormányzathoz került, Paksról származó forrásokból – közölte Leber Ferenc (Fidesz-KDNP) önkormányzati képviselő.


A képviselő szerdán Pakson, a Tolna vármegyei közgyűlés elnökével tartott sajtótájékoztatón elmondta, kedden a paksi Fidesz-KDNP-frakció tagjai Orbán Attila (Fidesz-KDNP) közgyűlési elnökkel egyeztettek a városnak jutó fejlesztési forrásokról.

Paksnak a helyi strand felújítására és a II. Rákóczi Ferenc Általános Iskola energetikai korszerűsítésére több mint 900 millió forintra lenne szüksége, de a közgyűlés elnökétől azt az információt kapták, hogy ekkora összeg nem áll rendelkezésre. A képviselő „ismeretei szerint” 600 millió forintot kapna a város, amellyel mindkét beruházás legfontosabb részeit elkezdhetik.

Orbán Attila azt mondta, a vármegyei közgyűlés hétfőn rendkívüli ülésen rendeletet alkot a paksi, különleges gazdasági övezetből származó iparűzési adó felhasználásáról. A 2024-es 2,6 milliárd forintból egymilliárdról a Bács-Kiskun, 1,6 milliárdról a Tolna vármegyei közgyűlés dönthet. Utóbbiból 600 millió forintra számíthat Paks. A különleges gazdasági övezetekből származó adó elosztásának eddigi tapasztalatai alapján azok a települések, ahol az adózó működik, nagyobb arányban kaptak támogatást – jegyezte meg.

A paksi önkormányzat a 2021 és 2027 közötti európai uniós ciklusban 7 milliárd 116 millió forint uniós támogatásra pályázhat.

A kormány a július 31-én megjelent rendelettel különleges gazdasági övezetté nyilvánította a paksi atomerőmű kapacitásának fenntartására irányuló beruházásra szolgáló ingatlanokat. A rendelet szerint az övezet helyi adójából származó bevétel 62,5 százalékát Tolna, 37,5 százalékát Bács-Kiskun vármegye önkormányzata a beruházással közvetlenebbül érintett települések fejlesztéseire, a területen működő szervezetek és települések működésének támogatására használhatja fel.

Hirdetés