Sem a CATL-nek, sem az EVE Powernek nincs még jogerős környezethasználati engedélye, de toboroznak, és építkeznek Debrecenben a kínai akkugyárak – írta cikkében a Népszava.
A CATL Debrecen beruházása ütemezetten halad, az akkumulátorcella-gyár első ütemében megvalósuló épületek nagy része elérte a szerkezetkész állapotot. Ezzel párhuzamosan a vállalat folyamatosan toborozza a leendő munkatársait, jelenleg is aktívan hirdeti az újonnan megnyíló pozíciókat az álláskereső felületeken, itteni alkalmazottainak száma pedig immár eléri a négyszázat.
Az új munkatársak felvételét a CATL Debrecen szálláslehetőség nyújtásával is segíteni kívánja, ennek feltételeit hosszú távú bérleti konstrukcióval szeretett volna pontos helyzetképet kapni, milyen engedélyezési eljárások vannak még folyamatban, s hol állnak az ezekkel kapcsolatos peres ügyek. A beruházó ugyanis jelenleg úgy építkezik, hogy egyelőre nincs egységes környezethasználati engedélye. A lapnak nyilatkozó jogi szakértők szerint mindez úgy lehetséges, hogy az egységes környezethasználati engedély nem érinti az építési engedélyeket és a kivitelezési munkák egy részét.
A CATL ügyében kiadott környezethasználati, biztonságtechnika és építési engedélyt több magánszemély és civil egyesület is megtámadta, ez azonban nem járt az építkezésre halasztó hatállyal. Jelenleg azt kell igazolniuk a civil felpereseknek, hogy ők maguk perképesek-e, az ezzel kapcsolatos eljárás hónapokig is eltarthat.
A kínai beruházóknak és a hatóságoknak a közmeghallgatástól sem kell már tartaniuk, a kormányhivatal ugyanis nem tartotta indokoltnak, hogy személyes közmeghallgatást tartsanak, csak írásban, online tehetnek fel kérdéseket az aggódó helyiek. Ezt egyébként az Orbán-kormány egy tavaly áprilisi rendelete tette lehetővé, amely a háborús veszélyhelyzetre hivatkozva megengedte, hogy a közigazgatási hatósági eljárásban a közmeghallgatás „az érintettek személyes megjelenése nélkül” is megtartható legyen – emlékeztet a Népszava.