Idén februárban is jelentős hiánnyal zárt a büdzsé. A Nemzetgazdasági Minisztérium hétfő délelőtt közzétett előzetes adatai szerint az év második hónapjában 1655 milliárd forint lett a mínusz, ami ugyan kisebb lett a tavaly februári összegnél, de beleillik az elmúlt évek trendjébe. Ezzel az éves pénzforgalmi hiányterv 42 százalékánál jár, ami első ránézésre ijesztően magasnak tűnik.
Magas lett a februári deficit, de már-már ez a megszokott – ez olvasható ki az NGM előzetes államháztartási adatközléséből. Az 1655 milliárd forintos pénzforgalmi hiány februárban egyáltalán nem kimagasló, írják.
A minisztérium közleménye szerint a februári időarányosnál magasabb deficit hátterében egyszeri tényezők állnak:
- az ÁFA-visszatérítések természetes szezonalitása miatt a nettó ÁFA-bevételek 318,5 milliárd forintot, az éves előirányzat mindössze 4 százalékát tették ki,
- a téli hónap miatt az időarányosnál többet, 150,9 milliárdot fordított az állam a rezsicsökkentés támogatására,
- 536 milliárd forintba került a 13. havi nyugdíj kifizetése (ebben már az egyéb ellátások 13. havi kifizetése is benne lehet).
- A kamatkiadásokra fordított összeg február végéig 1038,3 milliárd forint volt, 182,9 milliárd forinttal magasabb az előző évi azonos időszaki kifizetéseknél, elsősorban egyes Prémium Magyar Állampapír (PMÁP) sorozatok januári és februári kamatfizetési időpontjainak köszönhetően – részletezi a tárca.
A portál számítása szerint csak februárban 652,633 milliárd forint volt a kamatkiadás, ebből körülbelül 370 milliárd forintnyi köthető a lakossági PMÁP-konstrukciókhoz. A 652,633 milliárd forintos idei februári kamatkiadás a 2024 februári kamatkiadási összeget is meghaladja, egy évvel ezelőtt ilyenkor ugyanis 558,8 milliárd forintot költött kamatokra az állam. Vagyis csak a kamatkiadásokban volt egy 92 milliárd forintnyi extra kiadás idén februárban.