Több olyan nonprofit cég nyert el bölcsődeépítésre negyedmilliárd forint értékű, vissza nem térítendő európai uniós támogatást, amely a pályázat beadása előtt, szinte a semmiből alakult. A társaságok bár több vállalást is tettek a pályázataikban, többek között napelemet, hőszivattyút, elektromos autótöltőt ígértek, a beruházásokból eddig nem sok valósult meg – írja a 24.hu.


A lap ellátogatott többek között arra a visegrádi telekre, ahol már állnia kellene az Európai Unió által 244 millió forint vissza nem térítendő forrással támogatott, 8 férőhelyes minibölcsődének. A területen ehelyett egy fémszerkezetű épülettorzót találtak. A lap szerint a támogatást elnyerő Apróka Bölcsőde Nonprofit Kft.-t mindössze tíz nappal azelőtt jegyezték be, hogy a támogatási kérelmet benyújtotta. Emellett több gyanús körülményt is felfedeztek, a cég ügyvezetője és egyik tulajdonosa például a Visegrádtól több mint 200 kilométerre fekvő Pincehelyen él, a másik Sopronban, a céget pedig egy időre eljárás alá is vonták.

A pályázatok sorsáról a Navracsics Tibor vezette Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztériumban döntöttek, így arról is, hogy egy önkormányzat helyett inkább egy olyan cégnek ítéltek támogatást, amelyik aztán eljárás alá került.

Korábban Hadházy Ákos független képviselő is írt gyanús bölcsődeépítésekről: arról a 220 milliós támogatással épült ürömi bölcsődéről, amelyik inkább hasonlít egy „luxusvillához”. Itt a Vadmarcipán mini bölcsőde épült meg 220 millió forint vissza nem térítendő támogatásból. A lapot a helyszínen most egy bölcsődei dolgozó fogadta, aki szerint négy gyerek jár hozzájuk. A cég ügyvezetője a megkeresésükre azt írta: az intézmény jelenleg is működik, az ingatlan már nem áll uniós támogatás hatálya alatt. Az ugyanehhez a körhöz tartozó egyik budapesti bölcsőde és óvoda éppen a kötelező 5 éves fenntartási idő után zárt be azután, hogy 150 milliós támogatásból felújították.

Hirdetés