A magyar állam az őshonos nemzeti kisebbségeket ismeri el, és államalkotó tényezőként tekint rájuk – mondta Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes az Országgyűlés magyarországi nemzetiségek bizottsága előtt, csütörtökön Budapesten.


Semjén Zsolt éves beszámolójában kiemelte, a kormány ragaszkodik ahhoz az álláspontjához, hogy nem lehet összekeverni az őshonos nemzetiségeket az utóbbi időben bevándorló egyéb etnikai csoportokkal, mert ez „méltánytalan lenne” az őshonos nemzetiségekkel szemben.

Magyarországon a tizenhárom őshonos nemzetiségnek joga van az önkormányzatisághoz, a nemzeti hagyományuk, nyelvük, identitásuk megőrzéséhez, és az államnak minden segítséget meg kell adnia ezek megvalósításához – jelentette ki a politikus.

Elmondta, hogy 2010-hez képest legalább hatszorosára növekedett az őshonos nemzetiségek támogatása.

Az önkormányzatok által fenntartott nemzetiségi iskolák száma a 2010-es 12-ről mostanra 108-ra nőtt, és „nagy innováció volt”, hogy azoknak az állami vagy települési önkormányzati tulajdonban lévő ingatlanoknak a tulajdonjogát, amelyekben nemzetiségi iskola működik, megkapták a nemzetiségi önkormányzatok – ismertette a miniszterelnök-helyettes.

A cikk itt olvasható tovább

Hirdetés