A bűnt üldözni kell, az áldozatoknak segítséget kell nyújtani, a bűn nem maradhat büntetlenül, és az áldozat nem maradhat segítség nélkül.
Tuzson Bence igazságügyi miniszter jelentette ezt ki, az új helyen kialakított áldozatsegítő központ avatásán Szombathelyen. A 2024. évi Victima Protector díjak átadása kapcsán beszélt arról is, hogy évszázadokon keresztül a jog kevésbé foglalkozott az áldozatokkal, de „ma már ugyanolyan erővel és energiával” koncentrálnak rájuk.
Nagy jelentősége van a szemléletváltásnak és az áldozatsegítési elvnek – folytatta –, áthatja az egész állam működését, mert ma már a rendőrség sem csak a nyomozással foglalkozik, hanem komolyan odafigyel az áldozatokra is.
A miniszter szerint a rendőrségen és a központokban „az asztal másik oldalán” ülők feladata nem munka, hanem hivatás, egy felújított épület még kevés, amíg azt meg nem töltik lélekkel, elhivatott emberekkel.
Kitért arra, hogy a néhány éve felbukkant online csalások esetében jogszabályváltozások történtek, amelyekkel gyorsan meg lehet állítani a bűncselekményekből származó pénzek útját. Ehhez a bankoknak kellett jogot és kötelességeket teremteni, és most is dolgoznak azon, hogy miként lehet a külföldi bankszámlaszámokat is átadni, megakadályozva ezzel a továbbküldéseket.
Tuzson Bence elmondta: ma Magyarországon 17 áldozatsegítő központ működik, de a tervek szerint minden megyeszékhelyen nyitnának egyet. „Odafigyelünk, hogy a jogszabályok védjék a magyar embereket, az áldozatokat” – mondta.
Király Nóra, az Igazságügyi Minisztérium áldozatsegítő központok kommunikációjáért felelős miniszteri biztosa arról beszélt, hogy 2024-ben több mint 30 ezer áldozatnak segítettek a 17 központ, a négy áldozatsegítő pont, illetve az éjjel-nappal hívható áldozatsegítő vonal jóvoltából.
A kormány 2010 óta azon dolgozik, hogy minél kevesebb bűncselekmény történjen, és minél több áldozatnak tudjanak segíteni.
Töreki Sándor, az országos rendőrfőkapitány helyettese azt mondta: az áldozatsegítés nincs rendfokozathoz, beosztáshoz vagy életkorhoz kötve, tiszthelyettestől a tábornokig nagyon széles a skála, sokan hozzátesznek ehhez a tevékenységhez.
A bűncselekmények felderítése mellett ma már egyenrangú feladat az áldozatsegítés, a sértettekkel kapcsolatos megfelelő bánásmód, amióta 2017-ben állami kézbe került az áldozatsegítés.
Míg 2022-ben mintegy hatezer sértett adatát továbbították a rendőrségtől az áldozatsegítőkhöz, addig tavaly már tizenhatezer ilyen aktát adtak át. Zalaegerszegtől Nyíregyházáig mindenki egységes szolgáltatást kap, ha bajba kerül, minőségben és az emberi oldaláról is ugyanahhoz a jogi vagy anyagi segítséghez tud hozzájutni.
Az áldozatsegítésnek azonban igazodnia kell az adott időszak elvárásaihoz is – mondta Töreki Sándor –, így ma leginkább a családon belüli erőszak és a nők bántalmazása kapcsán kell együtt gondolkodni a támogatásban és segítésben.
Vámos Zoltán Vas vármegyei főispán felidézte, hogy 2018-ban az országban másodikként nyílt áldozatsegítő központ Szombathelyen. Tevékenységük során az áldozat érdeke az első, hogy a lehető legkevesebb traumát éljék át és a lehető leggyorsabban tudjanak segíteni a bajba jutottaknak.
A szombathelyi ünnepség végén az ország minden területéről tíz rendőrtiszt és -helyettes vehette át az Igazságügyi Minisztérium és az Országos Rendőr-főkapitányság által alapított és 2022 óta minden évben kiosztott Victima Protector díjat.